Триває робота над законопроєктом, що реформує містобудівну галузь України. За кілька останніх місяців, протягом яких тривала робота над документом, до його тексту було внесено майже три тисячі правок – сайт ТОВ БТІ детально фіксував цей процес. На початку жовтня документ почали готувати до другого парламентського читання. Робота над законопроєктом стартувала в одному з профільних комітетів Верховної Ради.
Заступник голови Мінрегіонрозвитку виступила із заявою, в якій акцентувала важливість майбутнього нормативно-правового акта. Адже новий закон має забезпечити масову цифровізацію процедур у містобудівній галузі.
Парламентський комітет уже встиг розглянути деякі ключові питання: наприклад, прийняття закінчених об’єктів в експлуатацію після технічної інвентаризації, повний цикл експертизи проєктної документації на будівництво, а також реєстрацію прав на проведення робіт.
Серед інших завдань обговорюваного законопроєкту – звести обсяг паперового документообігу до мінімуму, а всі реєстраційні процедури перевести в інтернет. Також планується розмежувати сфери містобудівного нагляду і держархбудконтролю. Повноваження органів місцевого самоврядування буде розширено, і до їхньої сфери увійдуть також і об’єкти самобуду.
Інший законопроєкт, який нещодавно опинився на розгляді профільного парламентського комітету і готується до другого читання в парламенті, має посилити відповідальність за порушення містобудівного законодавства.
Заступник глави Мінрегіону зазначила, що головний елемент поточної реформи – створення прозорої системи. А зробити це можна тільки встановивши сувору, чітку і невідворотну відповідальність за порушення. Зокрема, буде посилено відповідальність за незаконне будівництво на територіях, що охороняються, та історично-культурних територіях, а також фальсифікацію супровідних документів: дозволів на проведення робіт, техпаспортів об’єктів нерухомості та інших. Крім цього, планують чітко позначити коло суб’єктів, на яких можуть бути накладені адміністративні покарання. Загалом санкції за правопорушення буде посилено. Але також розглядається можливість введення кримінального покарання за окремі злочини, наприклад, самобуд.