Попит на первинному ринку житла повністю відповідає пропозиції

У травні 2024 року вартість сільськогосподарських земель в Україні досягла рекордних значень. Згідно з дослідженням Київської школи економіки (KSE), проведеним на замовлення програми USAID, середня ціна за гектар землі в травні становила 450 тис. грн, що на 82% вище, ніж у квітні, і на 56% вище, ніж у березні цього року. Землі, призначені для товарного сільськогосподарського виробництва, оцінювали ще дорожче – 462 тис. грн за гектар.

Аналітики KSE уточнюють, що зазначені ціни засновані на офіційних даних, зареєстрованих у Реєстрі майнових прав. Ринкові ж ціни можуть бути значно вищими, оскільки багато угод укладаються за мінімальною ціною, встановленою законом для колишніх земель під мораторієм. Незважаючи на нещодавнє зниження цін, експерти вважають, що зростання вартості сільгоспземель у травні 2024 року навряд чи стане довгостроковою тенденцією.

З початку 2024 року середні ціни на землю залишаються значно вищими, ніж у попередні періоди. Відкриття ринку земель для юридичних осіб у січні цього року призвело до структурних змін і збільшення цінності сільгоспземель. Експерти KSE також зазначають, що триваючий інтерес до інвестицій у сільськогосподарські землі, викликаний змінами в законодавстві, сприятиме подальшому зростанню цін у найближчому майбутньому.