У цій статті ми розглянемо найпоширеніший випадок зміни цільового призначення земельної ділянки з особистого селянського господарства (ОСГ) на цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Наразі триває перехідний період щодо порядку зміни цільового призначення. З одного боку, передбачено можливість зміни цільового призначення приватних земельних ділянок на підставі заяви власника, без розроблення проєкту землеустрою.
З іншого боку, такий порядок буде можливий тільки в разі внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональне призначення територій. Наразі процес внесення таких відомостей триває, а отже, необхідність розроблення проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення є актуальною.
Отже, покроковий алгоритм зміни цільового призначення з ОСГ на забудову матиме такий вигляд.
Етап 1. Заява власника на зміну цільового призначення
Дозвіл на зміну цільового призначення на сьогодні вже не потрібен. Для першого кроку власнику необхідно скласти нотаріально завірену заяву на зміну цільового призначення земельної ділянки. Саме ця заява і буде підставою для розроблення проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення землі на наступному кроці.
Етап 2. Розробка проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з ОСГ на забудову
Для розроблення проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення необхідно звернутися до землевпорядної організації, яка має у своєму штаті сертифікованих інженерів-землевпорядників, та укласти відповідний договір на розроблення землевпорядної документації (проєкт землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки).
Розробка проєкту займає в середньому від двох тижнів часу, протягом яких необхідно отримати додаткові вихідні дані, розробити документацію (скласти картографічні матеріали, креслення тощо).
Про погодження проєкту відведення. У травні 2021 року набули чинності зміни до земельного законодавства, згідно з якими проєкт зміни цільового призначення земельної ділянки узгоджується лише в окремих випадках.
Щодо містобудівної документації
Необхідно також розуміти, що затверджений генеральний план, план зонування або детальний план території є обов’язковими під час затвердження проєкту зміни цільового призначення.
Вимоги щодо обов’язкової наявності генерального плану, плану зонування або детального плану території встановлено ст. ст. 24 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності“.
Якщо вищевказана містобудівна документація є, то в такому разі в місцевій територіальній громаді потрібно отримати витяг із містобудівної документації. Такий витяг є основним документом, який вам або підтвердить можливість зміни цільового призначення у вашому випадку, або дасть розуміння неможливості такої зміни.
Етап 3. Затвердження проекту зміни цільового призначення земельної ділянки
Після розроблення проєкт землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки передається на затвердження до органу місцевого самоврядування (селищної, сільської, міської ради народних депутатів, центру об’єднаної територіальної громади). Орган місцевого самоврядування на черговій сесії ухвалює рішення про затвердження або про відмову в затвердженні проекту землеустрою. Відмова в затвердженні проєкту землеустрою може бути оскаржена в судовому порядку.
Проект зміни цільового призначення за межами населеного пункту затверджується місцевою об’єднаною територіальною громадою.
Етап 4. Отримання виписки (витягу) з кадастру (ДЗК) зі зміненим цільовим призначенням
Після затвердження подаємо проєкт щодо зміни цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстратору до місцевого управління Держгеокадастру з метою внесення відомостей про зміну цільового призначення до Державного земельного кадастру (ДЗК).
Додатково до проєкту землеустрою необхідно додати обмінний файл у форматі XML, який містить певний перелік даних, що спрощують реєстратору внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру.
Пропозиції щодо розроблення проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки від нашої компанії
Наша компанія має великий досвід, технічні можливості та відповідних фахівців для розроблення проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки.
Ми маємо можливість виконувати повний комплекс робіт під ключ. Починаючи з кадастрової зйомки земельної ділянки, розроблення безпосередньо проєкту і закінчуючи отриманням виписки з кадастру.