У середині вересня в українській містобудівній галузі відбулася важлива подія. Було остаточно ліквідовано Держархбудінспекцію, а на її місці з’явилося нове відомство – Держінспекція архітектури та містобудування. Це стало наслідком тривалої реформи, перебіг якої детально висвітлювався в публікаціях сайту БТІ. Зараз, після кількох тижнів, можна подивитися на старт роботи нового органу влади і підбити проміжні підсумки.
Оскільки одним із принципів нової реформи держархбудконтролю є децентралізація, то з перших днів роботи ДІАМ, на місцях стали створюватися комісії з передачі повноважень архбудконтролю місцевим органам влади. Так, на початку жовтня така процедура почалася в Запоріжжі. Після її завершення при запорізькій міськраді буде створено спеціальний орган держархбудконтролю, повноваження якого поширюватимуться на об’єкти низького та середнього класу наслідків. Органи місцевої влади контролюватимуть процес будівництва будівель, здійснюватимуть перевірки, зупинятимуть самовільні роботи, а також вводитимуть в експлуатацію будівлі, що пройшли технічну інвентаризацію.
У майбутньому кількість органів місцевого самоврядування, які отримають повноваження держархбудконтролю, буде збільшено. А сама держінспекція перевірятиме законність прийнятих місцевою владою рішень.
Голова інспекції розповів на пресконференції, що його новостворене відомство встигло отримати величезну кількість звернень із проханнями про позапланові перевірки. Особливо багато скарг на самовільні будівельні роботи. На його думку, це може свідчити тільки про те, що в країні існує величезний попит на якісні адміністративні послуги. Найближчим часом планується реалізувати повноваження інспекції та провести перевірки на окремих резонансних будівельних майданчиках, наприклад, на будівництві житлового комплексу на ділянці Національного авіаційного університету в Києві.
За перший місяць роботи інспекції її співробітники вже опрацювали майже п’ятсот дозволів на будівельні роботи, більше ніж три тисячі повідомлень про початок будівельних робіт, майже півтори тисячі декларацій про готовність введення в експлуатацію об’єктів нерухомості, що пройшли технічну інвентаризацію, і майже дві сотні сертифікатів про прийняття будівлі в експлуатацію.